Comment

Saaks juba otsad lahti!

Mehed on vaiksed. Kas rahulolust? Ärevusest? Tüdimusest ja väsimusest või kõik see kokku. Loomulik, enne pikemale meresõidule minekut on pead mõtteid täis. Teadmatus, tundmatud mered ja sadamad ootavad ees. Fantaasia abil püütakse ikka natuke ette kujutada, mis seal silmapiiri taga ootab.
Foto: Merike Toomet Photography
"Saaks juba otsad lahti!", kõlab kapten Kauri suust nõudvalt. Homme loodame viimased ostu-müügitehingu paberid korda saada ja kui hästi läheb saame juba samal päeval merele... vöör kodu poole. Jah, tegelikult suund hoopis SW, sest mööda merd koju Eestisse, saab ainult ringiga.

Mõnusa sumeda kevadõhtu ja vahemere vaikses sadamaatmosfääris koguneb meeskond sundimatult laeva messiruumi. Spliti sadamaelu on tavaliselt kiire ja vilgas. Palju rahvast, turiste, purjetajaid siblib edasi tagasi, kuid praegu on märsti lõpp. Suhteliselt jahe ja sadamaelu on hangunud. Laevad ootavad ujuvkaide küljes vaikuses loksudes nagu sisalikud päikese soojust, mis soojendaks verd ja elu saaks uuesti oma hoo sisse.

Kus raketid on? Kas oskate neid kasutada, millisest otsast "pauk käib"?
Kus parv on, kas saab ikka 15 sekundiga reelingule ja kas selle vangliin on ikka laeva külge seotud?  Kas elektrisüsteemid ja ühendused on korras? Kas olete järgmise sadama ja teekonna paika pannu? Kas...? Kus...? Kas ikka...? Pommitan kaptenit ja pootsman Veljot küsimusterahega, et end olukorraga kurssi viia. Sünnib tegevuskava järgmisteks päevadeks.

Esimesel võimalusel viime läbi mereohutuse koolituse. Kuidas käituda, kui keset pilkast pimedat ööd peaks juhtuma midagi koledat. Kui kokkupõrkel vees hulpiva konteineriga, selle terav metallnurk peaks laeva keresse suure augu hetkega raiuma...
Mis siis teha?  Kaur jääb mõttese ja Veljo lisab "Teeme parem ikka reaalse õppuse!"
Seejärel sildumisharjutused, meteoroloogia ja navigatsioon ainult paberkaaril, magnetkompassiga, peilungid ja laakimine. Seda kõike teeme ka öösel.

Käime läbi ka proviandi nimekirja. Minu arvates on hea toit laevas ülioluline. See hoiab meeleolu üleval. Purjereis ei pea olema suur kannatuste rada. See on ikka meeldiv kvaliteetaeg, mille juurde käib maitsev toit ja suupisted.  Hõrgud mereannid,  guacamole ja pühapäeviti pannkoogid. Proviandi nimekirjas on loomulikult õhtusöögi juurde hea vein ja midagi ka merejumalale.

Poeme koidesse, meeleolu on hea ja ootusi täis.

Väikelaevajuhi kursused
www.puri24.ee

Laevarent üle maailma
www.saulsailing.ee

Add a comment

Email again: